This exercise provides you the opportunity to apply break-even analysis concepts and Excel skills to a case study problem. The activity continues our work with Mars Inc. M&M candies.
Assignment
Your company is a wholesaler of Mars candies, where you are responsible for the M&M product line. Mars has given you some pricing forecast data concerning 2021 product prices and payment terms. You need to determine the break-even points for your facility based on the information detailed below.
Plain M&M Analysis: You have identified the following 2021 price points on cases of Plain M&M candies from five different suppliers (variable costs)
· Supplier A: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $15.91 per case
· Supplier B: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $15.65 per case
· Supplier C: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $14.75 per case
· Supplier D: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $14.91 per case
· Supplier E: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $15.00 per case
Your additional costs are below:
· Fixed costs for your warehouse are $4,500,000 annually
· The selling price per case is $32.99
· Labor costs (variable cost) for the warehouse are $5.67 per case
· Marketing costs (variable cost) for the candy are $2.00 per case
Assignment:
Part #1: You need to analyze the break-even point for each of the listed supplier options (** Hint-You will need to calculate five break-even points).
In the Excel document for this assignment, there are five tabs named “Part #1 Supplier A†through “Part #1 Supplier Eâ€. Each tab represents one of the five payment options. Complete the indicated break-even analysis by filling in the indicated columns, cells, and graphs. Remember, every chart must have a title, axis labels, axis titles, and a legend.
Determine the supplier option that results in the lowest break-even point based on the number of cases and dollars (** Hint – it should be the same price point option for both the number of cases and dollars). Complete the information on the “Conclusions†tab for Part #1.
Part #2: The market has changed. Your VP of sales indicates that the market will support a
$35.00 per case selling price. To accomplish this, however, marketing costs will need to be increased by 25%. You need to analyze the break-even point for the option you selected with the lowest break-even point in Part #1. Use the “Part #2†tab in the document for your analysis. Complete the information on the “Conclusion†tab for Part #2.
Part #3 – Finally, answer the question on the “Conclusions†tab for Part #3.
Submit one file with the filename Breakeven.xlsx
Grading:
Part #1:
Break-even graph for optimal option 10 points
· Graph Title 1 point
· x-axis title 1 point
· x-axis labels 1 point
· y-axis title 1 point
· y-axis labels 1 point
· Legend 2 points
· Data lines (fixed costs, revenue, and total costs) 3 points
Correct break-even point (in units) for each supplier option (2 points each) 10 points Correct break-even point (in dollars) for each supplier option (2 points each) 10 points
Part #2:
Correct new break-even point (in units) for optimal supplier option 2 points Correct new break-even point (in dollars) for optimal supplier option 2 points
New break-even graph for the optimal option 10 points
· Graph Title 1 point
· x-axis title 1 point
· x-axis labels 1 point
· y-axis title 1 point
· y-axis labels 1 point
· Legend 2 points
· Data lines (fixed costs, revenue, and total costs) 3 points
Conclusions
Part #1:
Identification of optimal options:
· Optimal option 1 point
· BEPU 1 point
· BEP$ 1 point
Part #2:
Identification of new break-even points:
· BEPU 1 point
· BEP$ 1 point
Part #2:
Reflection 6 points
Total Points: 55 points
1
1
T
his exercise
provide
s
you the opportunity to apply break
–
even analysis concepts
and Excel
skills to a case study problem.
The
activity
continues our work with
Mars Inc.
M&M candies
.
Assignment
Your company is a wholesaler of Mars candies
, where y
ou are responsible for the M&M product
line. Mars has given you some pricing forecast data concerning 202
1
product prices and payment
terms. You need
to
determine the break
–
even points for you
r facility based on the information
detailed below.
Plain M&M Analysis:
You have identified
the following 202
1
price points on cases of Plain
M&M candies
from five different suppliers
(variable costs)
·
Supplier A:
48
–
count 1.74 oz bags will have a cost of $15.91 per
case
·
Supplier B:
48
–
count 1.74 oz bags will have a cost of $15.65 per
case
·
Supplier C:
48
–
count 1.74 oz bags will have a cost of $1
4.75
per
case
·
Supplier D:
48
–
count 1.74 oz bags will have a cost of $14
.91 per
case
·
Supplier E:
48
–
count 1.74 oz bags will have a cost of $1
5.00
per
case
Your additional costs are below:
·
Fixed costs for your warehouse are $4,500,000
annually
·
The selling price per case is
$32.99
·
Labor costs (variable
cost
) for the
warehouse are $5.67 per
case
·
Marketing costs (variable
cost
) for the candy are $2.00 per
case
Assignment:
Part #1:
You need to analyze the break
–
even point for each of the listed
supplier
options
(**
Hint
–
You will need
to calculate
five break
–
even points)
.
In the Excel document for this assignment,
there are five tabs
named “Part #1
Supplier A
â€
through “Part #1 Supplier Eâ€.
Each tab represents one of the five payment options. Complete
the indicated break
–
even analysis by
filling in
the indicated columns
, cells
,
and graphs.
Remember, every
chart
must have a title, axis labels, axis titles, and a legend.
Determine the
supplier
option that results in the lowest break
–
even point based on the number
of cases
and
dollars
(**
Hint
–
it should be the same price point option for both the number of
cases and dollars)
.
Complete the information on the “Conclusionsâ€
tab
for Part #1.
Part #2:
The market has changed. Your VP of sales indicates that the market will support a
$35.00 per case selling price. To accomplish this, however, marketing costs will need to be
1
This exercise provides you the opportunity to apply break-even analysis concepts and Excel
skills to a case study problem. The activity continues our work with Mars Inc. M&M candies.
Assignment
Your company is a wholesaler of Mars candies, where you are responsible for the M&M product
line. Mars has given you some pricing forecast data concerning 2021 product prices and payment
terms. You need to determine the break-even points for your facility based on the information
detailed below.
Plain M&M Analysis: You have identified the following 2021 price points on cases of Plain
M&M candies from five different suppliers (variable costs)
ï‚· Supplier A: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $15.91 per case
ï‚· Supplier B: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $15.65 per case
ï‚· Supplier C: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $14.75 per case
ï‚· Supplier D: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $14.91 per case
ï‚· Supplier E: 48-count 1.74 oz bags will have a cost of $15.00 per case
Your additional costs are below:
ï‚· Fixed costs for your warehouse are $4,500,000 annually
ï‚· The selling price per case is $32.99
ï‚· Labor costs (variable cost) for the warehouse are $5.67 per case
ï‚· Marketing costs (variable cost) for the candy are $2.00 per case
Assignment:
Part #1: You need to analyze the break-even point for each of the listed supplier options (**
Hint-You will need to calculate five break-even points).
In the Excel document for this assignment, there are five tabs named “Part #1 Supplier Aâ€
through “Part #1 Supplier Eâ€. Each tab represents one of the five payment options. Complete
the indicated break-even analysis by filling in the indicated columns, cells, and graphs.
Remember, every chart must have a title, axis labels, axis titles, and a legend.
Determine the supplier option that results in the lowest break-even point based on the number
of cases and dollars (** Hint – it should be the same price point option for both the number of
cases and dollars). Complete the information on the “Conclusions†tab for Part #1.
Part #2: The market has changed. Your VP of sales indicates that the market will support a
$35.00 per case selling price. To accomplish this, however, marketing costs will need to be